Wstęp

Kiedy zakładałam stronę slow travel myślałam przede wszystkim o tym, że mam Wam do zaoferowania spędzanie wolnego czasu- wakacji, weekendów w spokojnym wiejskim zakątku. To zaproszenie znajdziecie w zakładce „nasza oferta”.

Tak naprawdę jednak całe nasze życie jest podróżą w czasie i przestrzeni. Moje życie to ucieczka od kulturowo uwarunkowanych stereotypów, od wychowania w jedynie słusznej wierze i od pracy na etacie.

To jest przestrzeń związana z szeroko pojmowaną filozofią slow, która paradoksalnie zdobywa niezwykle szybko zwolenników na całym świecie. Jest buntem przeciwko postępującej komercjalizacji i bezrefleksyjnemu życiu.

Jak pogodzić współczesny model życia i nie stłamsić własnych pragnień i potrzeb? Jak znaleźć szczęście i spełnienie w dzisiejszych realiach? Jak tanio żyć, kiedy zrezygnowało się z udziału w "wyścigu szczurów"? Złotego środka będę szukać w najbardziej podstawowych aspektach naszego życia- w pożywieniu, w rękodziele, w rozrywce i w pracy.

środa, 1 maja 2013

Nowe domy przysłupowe


Dom przysłupowy w Saksonii.


"Nie jesteśmy w stanie zmusić nikogo do tego, aby pokochał stare domy, ale możemy sprawić, aby ten ktoś zechciał żyć w zgodzie z otoczeniem". 
Taka właśnie myśl przyświeca twórcom projektu: Architektura Regionalna Krainy Domów Przysłupowych.

Żyjemy w dobie globalizacji. Ma to oczywiście swoje dobre strony. Możemy wybrać miejsce, gdzie chcemy spędzić życie nie tylko w obrębie granic naszego państwa, ale niemal w każdym zakątku świata. Globalna wioska, jaką powoli staje się Europa sprzyja rozmywaniu się krajobrazów kulturowych charakterystycznych niegdyś dla każdego regionu.

W Polsce jest to szczególnie widoczne. Wokół nas panuje architektoniczny chaos. Co rusz wyrastają budynki-koszmarki. Bezrefleksyjnie wydawane są pozwolenia na budowę zakopiańskich chałup poza terenem ich naturalnego występowania, czy pałacyków o wątpliwych walorach estetycznych. Z jednej strony wpisane to jest w święte prawo do wolności decydowania o tym, w jakim domu chcemy mieszkać, ale patrząc na to z innej perspektywy, może warto pokierować się w tym względzie jakąś logiką?

W miejscu, gdzie ja się osiedliłam, czyli na pograniczu śląsko-łużyckim, charakterystyczną formę zabudowy stanowią domy przysłupowe. Trzon takiego domu stanowią słupy okalające zrębową izbę, podtrzymujące ciężar konstrukcyjny piętra lub dachu. Budowane były już od czasów średniowiecza na potrzeby lokalnych rzemieślników wykonujących zawód tkacza.

Dom przysłupowy jest konstrukcją unikalną na skalę światową. To nasz miejscowy skarb, wokół którego budujemy lokalną tożsamość nie zważając na granice państwowe i różnice językowe. Po naszej stronie granicy takich domów pozostało jedynie 600 sztuk, w Niemczech jest ich 6 tysięcy, w Czechach 3,5 tysiąca. Miłośnicy domów przysłupowych chcą uratować zarówno te resztki, jakie pozostały, jak i zaproponować ludziom chcącym osiedlić się na naszym terenie inne, ciekawe rozwiązanie.
Mój dom przysłupowy

Aby obudzić świadomość mieszkańców regionu oraz zainteresować tematem potencjalnych inwestorów, Stowarzyszenie Dom Kołodzieja- partner wiodący projektu Architektura Regionalna Domów Przysłupowych wraz z Verein für die Qualitätsmarke„Fahring Umgebindehaus” e.V., rozpoczęły działania informacyjne i promocyjne mające na celu zarówno budowanie tożsamości regionu, jak i ładu przestrzennego opartego na historycznym zasobie, jakim jest budownictwo przysłupowe.

Jednym z punktów tego przedsięwzięcia jest wyłonienie w drodze konkursu i udostępnienie osobom pragnącym osiedlić się na obszarze Euroregionu Nysa i w Saksonii, gotowych projektów modelowego, nowoczesnego domu przysłupowego. Projekty dostępne będą dla zainteresowanych za symboliczną złotówkę/1 euro (koszty powielania). Ma to na celu zachęcić właścicieli działek budowlanych, aby budując dom, zechcieli wpasować się w krajobraz regionu. Taki wybór pozwoli im  zaoszczędzić kilka, lub kilkanaście tysięcy złotych/euro już na samym wstępie inwestycji.

Stare domy, takie z duszą, nabywane są przez specyficznych ludzi, którzy nie podchodzą do życia w sposób standardowy, a kierują się przede wszystkim pasją. Nie każdy takie pasje podziela i rozumie. Nie jest to jednak przeszkodą, aby i nowy dom wpasował się wyglądem i charakterem w otoczenie. 

Nowe domy przysłupowe mają spełnić nie tylko wymogi funkcjonalne i estetyczne, ale przede wszystkim ich projekt musi być oparty na standardach związanych z zastosowaniem nowoczesnych metod izolacyjnych i odnawialnej energii do ich obsługi. Podstawowym budulcem, podobnie jak to jest w przypadku starych domów, ma pozostać drewno.

Stary dom przysłupowy w trakcie rekonstrukcji-Saksonia.

Co, prócz oszczędności na projekcie, zyskuje właściciel nowego domu przysłupowego? Przede wszystkim komfort mieszkania w oryginalnym, modnym domu, który jest wpisany w kontekst historyczny i kulturowy regionu, a jednocześnie jest nowoczesny i funkcjonalny. Ma też świadomość swojego wkładu w odbudowę i ochronę dziedzictwa kulturowego tych terenów.

Twórcy projektu Architektura Regionalna Krainy Domów Przysłupowych mają nadzieję, że dzięki ludziom chcącym osiedlić się na tym terenie, rozwinie się infrastruktura związana z odbudową starych i budową nowych domów przysłupowych. Tym samym powstaną nowe miejsca pracy. Region stworzy własną markę i zacznie być rozpoznawalny. Dziś chcemy kontynuować zastane dziedzictwo, ale w dalszej przyszłości ma ono szansę stać się naszym własnym. Przełoży się to na dbałość przyszłych pokoleń o owoce dzisiejszej pracy.

Transgraniczność projektu pozwoli nie tylko na wspólne kreowanie krajobrazu kulturowego, ale miejmy nadzieję, przyczyni się do przełamywania wciąż żywych po obu stronach stereotypów mających swoje źródło w trudnej historii obu narodów. Zamiast oglądać się za siebie, mamy szansę wspólnie zainwestować w przyszłość.

Osoby zainteresowane projektami domów oraz chcące pogłębić swoją wiedzę na temat przestawiony tutaj jedynie w zarysie, zapraszam na stronę internetową:

2 komentarze:

 1. Wasz dom jest fantastyczny. Dzięki Tobie usłyszałam o domach przysłupowych, wcześniej nie miałam świadomości nazwy, ani dawnego ich wykorzystania, konstrukcji itp.
  Życzę, aby plany, zarówno Wasze, jak i regionalne zostały zrealizowane. Mieszkacie w pięknym miejscu, macie cudowny dom. Warto, by inni o tym wiedzieli, bo wypoczynek w Tuskulum to prawdziwa przyjemność. Przy okazji warto poznać historię i kulturę regionu, odwiedzić ciekawe miejsca, których nie brakuje.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Wszędzie, gdzie tylko mogę, opowiadam o domach przysłupowych. Chcę zwrócić uwagę jak największej liczby ludzi na ten nasz lokalny skarb.

   Usuń